• Nasz profil

• Historia Szkoły Podstawowej nr 2 im. mjr Henryka Sucharskiego w Sławnie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sławnie funkcjonowała w budynku przy Placu Sportowym 1, w latach 1945-1999. Pierwszym kierownikiem szkoły był przybyły z Łowicza, w czerwcu 1945 roku Tadeusz Łaszcz. Pierwszą, zatrudnioną przez niego nauczycielką była pani Helena Szawłowska-repatriantka z Kresów Wschodnich.

Oficjalne otwarcie szkoły nastąpiło 10 lipca 1945 roku. W kronice szkolnej dokonano wpisu: „ Publiczna Szkoła Powszechna rozpoczęła swój żywot. Dzieci zapisało się ośmioro. Uczymy trzy godziny dziennie”. Rok szkolny trwał krótko, pierwsze po wojnie wakacje rozpoczęły się 28 lipca 1945 roku. W następnym roku szkolnym naukę rozpoczęło już 250 uczniów, przybyłych z różnych stron Polski.

3 czerwca 1972 roku nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia mjr. Henryka Sucharskiego. W uroczystości uczestniczyli m. in. major Leon Pająk – przyjaciel H. Sucharskiego oraz jego siostra, Anna Bugajska.

Szkoła realizowała dużą ilość zajęć pozalekcyjnych. Działało wiele kół zainteresowań, m. in. historyczne, teatralne, muzyczne, taneczne, techniczne i modelarskie, sprawnych rąk, krajoznawczo-turystyczne, biologiczne, matematyczne, fizyko-chemiczne, recytatorskie oraz sportowe. W szkole działał radiowęzeł, gabinet lekarski i stomatologiczny. Uczniowie uczestniczyli w różnych akcjach społecznych, m. in. w popularnych wtedy czynach społecznych, wykopkach czy zbiórce makulatury. Budynek szkolny, wybudowany w latach 1928-36 uzupełniała hala gimnastyczna oraz stadion sportowy. Dużą wagę przykładano do rozwoju kultury fizycznej. Szkolne drużyny piłki ręcznej, koszykowej czy siatkowej osiągały sukcesy nie tylko w regionie ale też na poziomie krajowym. Spektakularne wyniki osiągali lekkoatleci oraz badmintoniści.

Szkoła Podstawowa nr 2 przestała istnieć po reformie oświaty z roku 1999. Budynek szkoły został przeznaczony na nowo otwarte gimnazjum a uczniowie kontynuowali naukę w SP nr 1 i 3.

Wiele pokoleń wychowanków szkoły ze wzruszeniem wspomina lata spędzone w jej murach. Są wśród nich również nauczyciele obecnej, nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 2.