W świetlicy miejskiej "Przystanek Kultura" na ODW w Sławnie odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
ZDD są częścią Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli największego projektu społeczno-edukacyjnego w Europie. Imprezy jak co roku odbywają się w wielu ośrodkach miejskich i gminnych i skierowane są do szerokich kręgów naszego społeczeństwa i mają na celu przybliżenie historii zabytkowych miejsc i obiektów regionu.
Tegoroczne Dni Dziedzictwa na terenie województwa zachodniopomorskiego przebiegały pod hasłem „Przestrzenie dziedzictwa”. Głównym celem było promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa oraz wzmacnianie identyfikacji społecznej postrzeganej zarówno w jej materialnym jak i niematerialnym wymiarze.
Działania podjęte w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Sławnie odbywały się od kilku miesięcy, głównie w sławieńskich szkołach i jednostkach. Krótkie podsumowanie działań podsumowano podczas dzisiejszego spotkania.
Spotkanie rozpoczął wykład Krzysztofa Jedynaka pt. "Ziemia sławieńska w ujęciu historycznym". Następnie swoje działania przedstawiła Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie, która zrealizowała kilka konkursów, m.in. gra planszowa, konkurs kulinarny "Przestrzenie Smaku". W kat. gry planszowe, pierwsze miejsce zajęła Daria Glinka, drugie Arkadiusz Kazimierczak, zaś trzecie Amelia Kufel i Pola Kozłowska. Wyróżnienie otrzymała Amelia Kufel i Pola Kozłowska. W konkursie kulinarnym - potrawy tradycyjne - pierwsze miejsce Amelia Kufel, drugie Michał Kaniowski, Antoni Falkowski, trzecie Julian Zaborowski, Jan Kallaur. W kategorii ciasto tradycyjne - pierwsze miejsce Marta Olejnik, drugie Pola Kozłowska i Michał Maczała, zaś trzecie Blanka Ciróg i Michalina Ławniczak. Całość prac koordynowała Pani Anetta Marciniak.
Szkoła Podstawowa nr 2 zrealizowała konkursy na przygotowanie drzewa genealogicznego i sali muzealnej. W kat. klas IV pierwsze miejsce zdobył Miłosz Świątek, drugie Krystyna Ostrowska i Klaudia Koćwin. W kat. klas V-VIII - pierwsze miejsce Dominika Kownacka, drugie Zofia Galik, Alicja Kinczel i Maciej Marczuk. W konkursie na najlepszą salę muzealną zwyciężyła klasa IIIA pod opieką Pani Aleksandry Walczak. Całość prac koordynowała inicjatorka - Pani Ewa Byszewska.
Zespół Szkół im. J.H. Dąbrowskiego przygotował w ramach ZDD miejską grę terenową dla uczniów sławieńskich szkół. I miejsce zdobyła drużyna Gryfonki z SP2 oraz drużyna Płomyki V2 z ZSA w Sławnie. Całość prac koordynował Pan Mirosław Kopowski.
Wręczono także nagrody w konkursie plenerowym Sławno znane i nieznane, zorganizowanym przez SDK. I miejsce zdobyła Hanna Ostrowska, drugie Wiktoria Siemiątkowska, zaś trzecie Maria Szczęch. Nagrody dla wyróżnionych wręczała Marzena Łużyńska - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sławnie.
Okolicznościową gawędę o kulturze i znaczeniu dziedzictwa przedstawił również Ryszard Liminowicz - prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Organizatorami ZDD był Urząd Miejski w Sławnie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie.
Artykuł zaczerpnięty w całości z Miasto Sławno.